Vítejte u nás...

Jitka 

Jmenuji se Jitka Balášová, žiji se svou rodinou na okraji Brna, ale kořeny mám v jižních Čechách. S jógou jsem se setkala poprvé téměř před třinácti lety a moje motivace pro cvičení byla úplně obyčejná – bolela mě záda.

Měla jsem tenkrát dost jiné zájmy a klidná, duchovní atmosféra na hodinách jógy se mi zdála trochu podivná a vzdálená. Ale záda přestávala bolet a postupně se začaly dít další pozoruhodné věci. V józe jsem nacházela úplně nové možnosti - jak pro moje tělo, jehož limity pohybu se s každou lekcí o kousek posouvaly, tak pro dýchání, které jsem měla do té doby za samozřejmost a najednou mi přinášelo objevné zážitky, a dokonce i pro mou mysl, která v hodinách jógy našla klidnou radost. Atmosféra, která vládne na lekcích jógy, mi začala přinášet pocit, že „tady jsem doma“.

To vše se promítalo do mého smýšlení o sobě samé, do vztahu k okolnímu světu a do dalšího profesního směřování. Od té doby se vlastně pořád učím…Vystudovala jsem sociální pedagogiku a psychoterapeutická studia. Mám započaté (a aktuálně přerušené :) postgraduální studiu psychologie, účastním se pětiletého psychoterapeutického výcviku a rozvíjím soukromou psychoterapeutickou praxi. Hodně cestuji, snažím se dívat kolem sebe a díky zkušenostem z jiných zemí a kultur průběžně oprašuji své mínění o tom, co je správné, zdravé, dobré, normální…

Jsem maminkou dvou malých kluků. Vlastní mateřská zkušenost mě přivedla nejdříve k lektorování gravidjógy, později také k baby yoze, kde se společná aktivita s novorozencem stává především nástrojem komunikace. 

Absolvovala jsem kurz cvičitele jógy 3. třídy pod Unií jógy,ráda navštěvuji různé semináře a workshopy jógy, ukončila jsem také kurz lektora baby yoga v britské organizaci Birthlight. Otevřela jsem také skupinu Jógové terapie pro ženy, kde se soustředíme zejména na vědomou práci s pánevním dnem a jeho energií.

Za poslední roky jsem na mých lekcích jógy poznala spoustu fajn lidí, především žen a jejich dětí, kurzy se rozšiřovaly a pomalu uzrával nový sen - mít vlastní útulné místo pro jógová setkání a přizvat ke spolupráci dvě další inspirativní ženy - Petru a Janu. Tak vznikl na začátku roku 2015 v bytě na brněnském Úvoze 47 prostor JAKO DOMA s podnázvem "Vícegenerační jógová domácnost" (nové stránky ve výstavbě - zatím ideové :). Na své si zde totiž přijdou miminka a děti, dospěláci i senioři. A mým velkým přáním je, aby se zde každý návštěvník mohl cítit příjemně a pohodlně, jako doma, a s vnitřní pohodou od nás odcházel.

Mým cílem je pomáhat v rámci obou mých profesí – psychoterapie/sociální práce a lektorování jógy, lidem ke spokojenému životu. Tyto dvě oblasti práce jsou pro mě neoddělitelné, stejně jako naše duše a tělo tvoří jednotu. 

Budu ráda, když mi napíšete se svými dotazy a připomínkami na mail: jitka.balasova@gmail.com nebo zavoláte na: 774 844 685.

 

Petra

Jmenuji se Petra Wögebauerová a pocházím z jižních Čech ze zapomenutých koutů Novohradských hor. V současnosti působím v Brně jako fyzioterapeutka, lektorka Školy pánevního dna, jógy pro těhotné ženy a maminky s miminky.

Dlouholeté studium, praxe fyzioterapeutky i životní zkušenosti mne naučily vnímat zdraví a podstatu člověka ve své komplexnosti a v souladu s přírodou. V dnešním západním světě vnímám velkou důležitost péče o zdraví člověka v kontextu psychosomatiky a v tomto směru nabízím i péči.

Cesta k fyzioterapeutické profesi a lektorování se začala vyvíjet již na sportovním gymnáziu. Touha sportovat, vydávat výkony a sbírat ocenění přerostla v touhu dozvědět se o pohybu a těle člověka více. Během studia na vysoké škole i praxe jsem si oblíbila obor neurologie. Potkala spoustu znalých profesorů a profesně starších fyzioterapeutů a díky načerpaným znalostem mohla konečně pochopit souvislosti mezi mozkem a pohybovým aparátem. Praktikováním jógy nacházím hlubší propojení mezi tělem, myslí i duchem. 

V současné době se věnuji komplexní péči o ženy, které mají potíže s početím, bolestivou menstruací, menoupauzu, inkontinencí či problémy se zády. Snažím se  ve spolupráci s klientkami hledat příčinu jejich potíží a aktivně je řešit. I jako žena mohu přispět svými osobními zkušenostmi, při kterých jsem vyřešila časté a vleklé záněty močových cest nebo bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Jsem přesvědčená o tom, že díky pravidelné a vědomé práci s tělem i dechem, může člověk ovlivnit svůj stav mysli a vyrovnanosti v těle i v životě.

 

Jana

Jmenuju se Jana Podroužková a v současnosti žiju i se svým mužem a dvěma malými dětmi v Brně. Vyrůstala jsem v Olomouci, srdci Moravy, kde jsem se už během studia na gymnáziu poprvé seznámila s tajemstvími jógy. Okouzlila mě tenkrát atmosféra na lekcích ve staré sklepní tělocvičně, kde učil jógu klidný, laskavý, a věčně se usmívající stařík, který navzdory svému úctyhodnému věku hravě předváděl i velmi obtížné pozice. Díky pravidelnému cviční jsem začala objevovat, jaký vliv dokáže mít cílená práce s tělem a dechem na stav mysli a pocitů. 

Později během studia psychologie a filosofie, kdy jsem se józe průběžně dál věnovala, jsem postupně pochopila, že pokud chceme ve svém životě něco opravdu změnit, ať už se jedná o zdravotní záležitosti nebo naše životní plány, nestačí k tomu doporučení lékařů, knihy moudrých filosofů ani dobrý terapeut, ale musíme se sami aktivně zapojit. Nestačí rozdělit se na porouchané součástky a opravovat každou zvlášť, ale je potřeba naučit se rozumět sobě samým jako jedinému celku tvořenému tělem, myslí a duchem, které jsou velmi úzce propojené a vzájemně se ovlivňují. Právě proto jsem se nakonec vydala cestou jógy a její sestry ájurvédy, staroindické vědy o životě, která člověku pomáhá zharmonizovat život pomocí vyvážené stravy a každodenních návyků s ohledem na individuální tělesnou konstituci.

Nedávno jsem zkušenosti z jógy využila také během těhotenství a porodu, který se dá pomocí relaxačních technik a úlevových jógových pozic prožít přirozeně, tj. vědomě, vlastními silami bez obav, stresu, zbytečných zásahů lékařů a bolest utlumujících léků a především s respektem k miminku. Podobně účinné jsou tyto relaxační techniky i v běžném životě nevyspané mámy nebo přepracovaného podnikatele.

Ačkoliv jsem momentálně na mateřské, snažím se ve svém volném čase neustále vzdělávat v oblasti jógy, ájurvédy a na postgraduálním studiu v oboru Teorie a dějin vědy a propojit tak tradiční indické systémy věd se současnými poznatky a technologiemi, které umožňují člověku naplno využít jeho potenciál a objevit v životě nové, nečekané kvality.