Jóga pro mami a mimi (děti ve věku 2 - 9 měsíců)

Kurzy od září 2015

Úterý 9:45 - 10:30 ("leZci") a 10:45 - 11:30 ("leŽci"), Centrum Devítka, Údolní 5 (Jitka) Informace o obsazenosti kurzu, ceně a přihlášky u paní Nebeské z Devítky: 776 141 060. Začínáme 15.9.

 
Úterý 13:30 - 14:30, Jako doma, Úvoz 47 (Jitka) Volná místa. Začínáme 8.9. Cena za sekvenci o 10 setkáních je 1000,- (možnost náhrad v paralelním kurzu na Hybešově).
 
 
Pondělí 14:00 - 15:00, Centrum Majka, Hybešova 14 (Jana) Volná místa. Začínáme 21.9. Cena za sekvenci o 10 setkáních je 1000,- (možnost náhrad v paralelním kurzu na Úvoze).
 
 

Kurzy v červenci a srpnu 2015

Pondělí 16:00 - 17:00, Úvoz 47 (Jana) 13.7. - 14.9.Obsazeno.

Úterý 9:45 - 10:45,  Úvoz 47 (Jitka) 7.7. -  8.9. (1.9. setkání nebude) Obsazeno.

Přihlášky na prázdninové kurzy u Jitka: jitka.balasova@gmail.com

 

Systém předplatného v létě. O prázdninách bude jóga s miminky v každém z kurzů 9x po 9 týdnů a budeme vybírat předplatné na 6 lekcí (720,-), aby byla nějaká pružnost pro prázdninové cesty. Každá žena dostane škrtací permanentku. 


 

Když se řekne „jóga“, mnoho laiků si představí stoj na hlavě nebo krkolomné pozice se složitě propletenýma rukama a nohama, dlouhé tiché meditace… Těžko si pak asi dokážeme představit lekce jógy určené maličkým kojencům. Ale ono to jde! A tradice tzv. baby yogy je velmi dlouhá, jen v Čechách o ní málo víme. Skutečnou podstatou a cílem jógy je zvědomování vlastního těla, citlivé reagování na jeho aktuální možnosti a potřeby, cílená práce s tělem, dechem a myslí, která po malých krocích vede k lepšímu zdraví a větší radosti ze života. A to novorozenec dokáže a pouští se do nabízených aktivit s touhou objevovat svět. Jeho maminka je bezpečným průvodcem, lektorka nabízí a vysvětluje pozice vhodné pro danou fázi psychomotorického vývoje děťátka, společnost ostatních miminek jej motivuje k pokrokům a sociálnímu kontaktu. Nejde však jen o protahování a posilování tělíčka a rozvoj pohybu. Neméně důležitá je hravá interakce mezi maminkou a děťátkem, posilování bezpečné vazby mezi nimi a rozvoj komunikace. Mezi miminkem a rodičem se v interakci rozvíjí spirála radosti – děťátko vyjadřuje potěšení z pohybu a pozornosti rodiče a ten přirozeně reaguje vřelou odezvou, která budí ještě větší potěšení.

 

Benefity jógy pro mami a mimi

Jistější interakce s miminkem

Někdy mají novopečené maminky tendenci k děťátku přistupovat s velkou opatrností a nejistotou. Novorozenec jim připadá tak křehký a bezbranný. Ale i novorozené miminko toho spoustu zvládne, má velkou sílu a touží po pohybu a kontaktu s tělem maminky. Představte si, co všechno s vámi absolvovalo během devíti měsíců těhotenství – pohybovalo se při každém vašem kroku, bylo s vámi, když jste běžela na tramvaj, dělala domácí práce, cvičila, zkrátka při každé aktivitě. A na to po porodu navažme a buďme společně aktivní. Není potřeba čekat, až bude miminko větší, až bude například samo držet hlavičku, až nás bude méně potřebovat. Naopak, intenzivní a aktivní první týdny společného života, budou dobrým základem pro náš vztah, poskytnou větší jistotu a sebevědomí ženě v její mateřské roli i novorozenci, který objevuje svět.

Delší a kvalitnější spánek

Během lekce se miminko příjemně unaví a zrelaxuje. Po cestě ze cvičení si většinou užije vydatný spánek a i v noci lépe spí. Přiměřený pohyb také podporuje u děťátka vyrovnanější nálady a chování.

Stimulace celého tělíčka i nervového systému, správný psychomotorický vývoj

Děťátko je motivováno k psychomotorickým pokrokům. Cvičením mu poskytujeme nabídky, ale nijak jej nenutíme a sledujeme jeho odezvu – samo ví, kdy je připravené a naši nabídku využije. Na lekcích jógy jsme často svědky prvního otočení na bříško, prvních pokusů o lezení i nejistých krůčků. Vedení a plná pozornost maminky pomáhá dětem zvládnout frustraci, která je normální během přechodových obdobích mezi vývojovými stádii.

Prevence kolik a bolavého bříška

Cvičení stimuluje proces trávení a pomáhá dětem od nadýmání.

Společná relaxace

Zážitek společné relaxace (v leže, v náručí maminky, v chůzi, při kojení…), která je součástí každé lekce je benefitem pro rodiče i miminko. Podporuje jejich neverbální komunikaci. Tato láskyplná tichá interakce může dokonce oběma pomoci vyrovnat se s porodním traumatem a „zahojit“ negativní zážitek.

Jógové cvičení pro maminku

Krátce po porodu se potřebuje naše tělo zregenerovat, protáhnout se a odpočinout si. Do lekce jsou proto zařazeny pozice, které pomohou ženám znovu posílit pánevní dno a protáhnout záda namáhaná nošením miminka.

Jak lekce probíhá?

Lekce trvá 45 nebo 60 minut. Do tělesných aktivit zařazujeme i říkanky a písničky, vše probíhá hravou formou. Během lekce pomáháme v různých pozicích dětem v posílení a protažení celého tělíčka. Princip je stejný jako ve skladbě jógové lekce pro dospělé – jde nám o komplexnost; zařazujeme předklony, záklony, zkruty a obrácené pozice ve vyrovnaném poměru, v jemných variantách uzpůsobených miminkům. Cvičení je určeno oběma – mamince i děťátku. Vše přizpůsobujeme individuálním potřebám dětí  – maminka může kdykoli děťátko krmit, utišovat ho, mluvit s ním, jak je zrovna potřeba. Někdy mají ženy starost, že právě jejich děťátko je uplakanější, že bude narušovat hodinu. Moje zkušenost je, že většinou vlastní dítě vnímáme mnohem ostražitěji než ostatní a skutečnost vlastně není vůbec tak špatná. Pláč a křik je součástí zdravých a normálních projevů miminka, je jejich nástrojem komunikace, stejně jako spokojený úsměv a vrnění – do lekcí jógy s dětmi rozhodně patří a nikdo zde neočekává ticho a klid. Klid musíme jako maminky malých dětí najít uvnitř :)